G6SK-2F-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14.8x9.2x9.2)mm SMD
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6SK2FDC24
  • Part No:
    G6SK-2F-DC24
  • Alias/AKA:
    G6SK2FDC24BYOMZ
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Dimension:
    14.8 x 9.2 x 9.2 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    12.5 mA