G6SK-2F-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT( (14.8mm 9.2mm 9.2mm)) SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6SK2FDC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6SK-2F-DC12
  • Alias/AKA:
    G6SK2FDC12BYOMZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil12534
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT12514
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Surface Mount12526
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    14.8 x 9.2 x 9.2 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing12536
  • Coil Current:
    16.7 mA