- G6S-2-DC24
G6S-2-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14.8x7.3x9.2)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G6S2DC24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6S-2-DC24
Alias/AKA:G6S2DC24BYOMZ
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:14.8 x 9.2 x 7.3 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:8.3 mA