G6RL-1A-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 10A SPST-NO( (28.5mm 10mm 12.3mm)) THT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6RL1ADC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6RL-1A-DC12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    654 Ohm