- G6M-1A-DC12
G6M-1A-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A SPST-NO(20.3x5.08x17.7)mm THT
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G6M1ADC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6M-1A-DC12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Coil Resistance:1.2 KOhm