- G6L-1P-DC12
G6L-1P-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A SPST-NO( (10.6mm 7mm 4.1mm)) THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G6L1PDC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6L-1P-DC12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:10.6 x 7 x 4.1 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:15 mA