G6L-1F-TR-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A SPST-NO(10.6x8.4x4.5)mm SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6L1FTRDC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6L-1F-TR-DC12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Dimension:
    10.6 x 8.4 x 4.5 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    15 mA