G6KU-2F-Y-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A DPDT (10mm 7.8mm 5.2mm) SMD
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6KU2FYDC12
  • Part No:
    G6KU-2F-Y-DC12
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Latching Single Coil
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Dimension:
    10 x 5.2 x 6.5 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    9.1 mA