G6J-2FS-Y-TR-DC4.5
Omron Electronics
Electromechanical Relay 4.5VDC 137.9Ohm 1A DPDT(10.6x5.7x10)mm SMD Ultra-Compact and Slim Relay
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6J2FSYTRDC45
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6J-2FS-Y-TR-DC4.5
  • Alias/AKA:
    G6J2FSYTRDC45BYOMZ, G6J2FSYTRDC4.5BYOMZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    800
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    4.5 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    10.6 x 5.7 x 10 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    32.6 mA