G6CU-1114P-US-DC24
Omron Electronics
The G6CU-1114P-US-DC24 is a fully sealed, single-coil latching power PCB relay with an SPST-NO contact configuration and a 24V ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The G6CU-1114P-US-DC24 is a fully sealed, single-coil latching power PCB relay with an SPST-NO contact configuration and a 24VDC coil.
Search Keywords: G6CU1114PUSDC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6CU-1114P-US-DC24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Latching Single Coil
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -25 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    2.88 KOhm