G6CK-2117P-US-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 8A SPST-NO/SPST-NC (20mm 15mm 10mm) THT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6CK2117PUSDC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6CK-2117P-US-DC24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO,SPST-NC
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -25 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    2.056 KOhm
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2
Can Ship immediately Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 5