- G5V-2-DC48
G5V-2-DC48
Omron Electronics
Signal Relay 48VDC 2A DPDT(20.5x10.1x11.5)mm THT
Description
Search Keywords: G5V2DC48
Supplier:Omron Electronics
Part No:G5V-2-DC48
500 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-25 to 65 °C
Dimension:20.5 x 10.1 x 11.5 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:12 mA