- G5V-2-DC12
G5V-2-DC12
Omron Electronics
General Purpose Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20.5x10.1x11.5)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G5V2DC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G5V-2-DC12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Relay Construction:Non-Latching12534
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT12514
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole12526
Operating Temperature:-25 to 65 °C
Dimension:20.5 x 10.1 x 11.5 mm
Termination Style:PC Pin12536
Coil Current:41.7 mA