G5NB-1A-E-DC12
Omron Electronics
The G5NB-1A-E-DC12 is a high-capacity, single-pole single-throw (SPST-NO) PCB power relay with a 12VDC coil.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G5NB1AEDC12
  • Part No:
    G5NB-1A-E-DC12
  • Alias/AKA:
    G5NB1AEDC12BYOMB
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    720 Ohm