G5NB-1A4-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 3A SPST-NO(20.5x7.2x15.3)mm THT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G5NB1A4DC24
  • Part No:
    G5NB-1A4-DC24
  • Alias/AKA:
    G5NB1A4DC24BYOMB
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    2.88 KOhm