- G5NB-1A4-DC12
G5NB-1A4-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 3A SPST-NO(20.5x7.2x15.3)mm THT
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G5NB1A4DC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G5NB-1A4-DC12
Alias/AKA:G5NB1A4DC12BYOMB
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:720 Ohm