G5LE-1-G-DC24
Omron Electronics
Electromechanical Relay 24VDC 1.44KOhm 10A SPDT (22.5x16.5x19)mm THT Power Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: G5LE1GDC24
  • Part No:
    G5LE-1-G-DC24
    EAR99
    100
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    1.44 KOhm