G2RL-24-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G2RL24DC12
  • Part No:
    G2RL-24-DC12
  • Alias/AKA:
    G2RL24DC12BYOMB
  • COO:
    MY
  • Relay Construction:
    Non-Latching10725
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT10703
  • Maximum Current Rating:
    8 A
  • Mounting:
    Through Hole10716
  • Termination Style:
    PC Pin10727
  • Push to Test Button:
    No10724
  • Led Indicator:
    No10708
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C