G2RL1EDC12BYOMB
G2RL1EDC12BYOMB
Omron Electronics
In Stock: 2,974
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2RL-1-E-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPDT(29x12.7x15.7)mm THT
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: G2RL1EDC12
  • Part No:
    G2RL-1-E-DC12
  • Alias/AKA:
    G2RL1EDC12BYOMB
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C