G2R2AAC120BYOMI
G2R2AAC120BYOMI
Omron Electronics
In Stock: 100
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2R-2A-AC120
Omron Electronics
Power Relay 120VAC 5A DPST-NO(29x13x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G2R2AAC120
  • Part No:
    G2R-2A-AC120
  • Alias/AKA:
    G2R2AAC120BYOMI
  • COO:
    ID
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    6.5 KOhm