G2R-2A4-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5A DPST-NO(29x13.5x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G2R2A4DC24
  • Part No:
    G2R-2A4-DC24
  • Alias/AKA:
    G2R2A4DC24BYOMI
  • COO:
    ID
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    1.1 KOhm