G2R1AHDC12BYOMI
G2R1AHDC12BYOMI
Omron Electronics
In Stock: 68
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1A-H-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A SPST-NO(29mm 13mm 25.5mm) THT
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: G2R1AHDC12
  • Part No:
    G2R-1A-H-DC12
  • Alias/AKA:
    G2R1AHDC12BYOMI
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    400 Ohm