G2R1AEDC12BYOMI
G2R1AEDC12BYOMI
Omron Electronics
In Stock: 454
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1A-E-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(29x13x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: G2R1AEDC12
  • Part No:
    G2R-1A-E-DC12
  • Alias/AKA:
    G2R1AEDC12BYOMI
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    275 Ohm