G2R1AEAC120BYOMI
G2R1AEAC120BYOMI
Omron Electronics
In Stock: 82
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1A-E-AC120
Omron Electronics
Power Relay 120VAC 16A SPST-NO(29mm 13mm 25.5mm) THT
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: G2R1AEAC120
  • Part No:
    G2R-1A-E-AC120
  • Alias/AKA:
    G2R1AEAC120BYOMI
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    6.5 KOhm