- G2R-1-AC240
G2R-1-AC240
Omron Electronics
Power Relay 240VAC 10A SPDT(29x13x25.5)mm THT
Description
Search Keywords: G2R1AC240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G2R-1-AC240
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:ID
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:30 KOhm