G2R-1A-AC120
Omron Electronics
Power Relay 120VAC 10A SPST-NO(29mm 13mm 25.5mm) THT
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: G2R1AAC120
  • Part No:
    G2R-1A-AC120
  • Alias/AKA:
    G2R1AAC120BYOMI
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    6.5 KOhm