G2R-1A4-DC100
Omron Electronics
Power Relay 100VDC 10A SPST-NO(29x13.5x25.5)mm THT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G2R1A4DC100
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G2R-1A4-DC100
  • Alias/AKA:
    G2R1A4DC100BYOMI
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    100 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    18.86 KOhm