E2E-X18MY1-US-N
Omron Electronics
Proximity Sensor Inductive NO 1.8cm 90V to 140VAC 4-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: E2EX18MY1USN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    E2E-X18MY1-US-N
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Inductive
  • Sensing Distance:
    18 mm
  • Mounting:
    Panel
  • Output Type:
    N/A
  • Dimension:
    57 x 41.54 mm
  • Response Frequency:
    25 Hz
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C