A22LDWT111M
Omron Automation
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Square Button 10A 440VAC 380VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A22LDWT111M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    A22LDWT111M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    DPST
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Contact Rating @ Voltage:
    10A@110VAC 24 VDC
  • Actuator Style:
    Square Button
  • Illumination:
    White,LED
  • Terminal Type:
    Screw
  • Body Orientation:
    Straight
  • Dimension:
    30 x 72.7 mm