WNB200FET
WNB200FET
Ohmite
In Stock: 1,000
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
WNB200FE
Ohmite
Res Wirewound 200 Ohm 1% 1W ±20ppm/°C Molded AXL T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WNB200FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    WNB200FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    200 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    7 x 3.3 mm