WHC2K5FE
Ohmite
Res Wirewound 2.5K Ohm 1% 2W ±20ppm/°C Molded AXL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WHC2K5FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    WHC2K5FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    2.5 KOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    11.4 x 4.57 mm