TAP600KR25E
Ohmite
The TAP600KR25E is a 600W heat sinkable planar resistor featuring a resistance of 0.25Ω with a 10% tolerance.
Description +
Search Keywords: TAP600KR25E
  • Part No:
    TAP600KR25E
  • Technology:
    N/A
  • Case Style:
    Epoxy
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    600 W
  • Resistance Value:
    250 mOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C