RW0S6BBR100FE
Ohmite
Res Wirewound 0.1 Ohm 1% 0.6W ±90ppm/°C J-Lead SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RW0S6BBR100FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    RW0S6BBR100FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Resistance Value:
    100 mOhm
  • Power Rating:
    0.6 W
  • Tolerance:
    1 %
  • Case Size:
    N/A
  • Temperature Coefficient:
    ±90 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C