MJ1001FE
Ohmite
Res Metal Film 1K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/°C Conformal AXL Ammo Pack
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MJ1001FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    MJ1001FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    TH
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    Ammo Pack
  • Dimension:
    3.5 x 1.85 mm