MCS1632R025FER
Ohmite
Res Metal Alloy 1206 0.025 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Pad SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCS1632R025FER
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    MCS1632R025FER
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    25 mOhm
  • Power Rating:
    1 W
  • Tolerance:
    1 %
  • Case Size:
    1206
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C