L12J180E-B
Ohmite
Res Wirewound 180 Ohm 5% 12W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: L12J180EB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    L12J180E-B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Vitreous Enamel
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    12 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    180 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±260 ppm/°C