FC4L64R050FER
Ohmite
The FC4L64R050FER is a 4-terminal, metal foil current sense resistor with a resistance of 50 mΩ and a power rating of 2W.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FC4L64R050FER
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    FC4L64R050FER
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Resistance Value:
    50 mOhm
  • Power Rating:
    2 W
  • Tolerance:
    1 %
  • Case Size:
    1225
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C