FC4L64R005FER
Ohmite
Res Metal Foil 1225 0.005 Ohm 1% 2W ±50ppm/°C Wide Terminal SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FC4L64R005FER
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    FC4L64R005FER
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Resistance Value:
    5 mOhm
  • Power Rating:
    2 W
  • Tolerance:
    1 %
  • Case Size:
    1225
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 190
Ships today, if you order in Buy all 190 in-stock or the regular minimum order quantity of 250