F20J500E
Ohmite
Res Wirewound 500 Ohm 5% 20W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: F20J500E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    F20J500E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Vitreous Enamel
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    20 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±260 ppm/°C