EVRT170EN2R2JE
Ohmite
Res Wirewound 2.2 Ohm 5% 200W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EVRT170EN2R2JE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    EVRT170EN2R2JE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Vitreous Enamel
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    200 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    2.2 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±400 ppm/°C