E300KR80E
E300KR80E
Ohmite
In Stock: 21
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
E300KR80
Ohmite
Res Wirewound 0.8 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: E300KR80
  • Part No:
    E300KR80
  • RoHS:
    No
  • Power Rating:
    300 W
  • Resistance Value:
    800 mOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±400 ppm/°C