- E300KR50
Description
Res Wirewound 0.5 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
Search Keywords: E300KR50
Supplier:Ohmite
Part No:E300KR50
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Mounting:Bolt-On
Power Rating:300 W
Termination Style:Radial Lug
Resistance Value:500 mOhm
Tolerance:10 %
Temperature Coefficient:±400 ppm/°C