D225K50R-B
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 225W -A (+/-) 260ppm/AC - 50 Ohms
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: D225K50RB
  • Part No:
    D225K50R-B
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • Power Rating:
    225 W
  • Resistance Value:
    50 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±260 ppm/°C