D175K10RE
D175K10RE
Ohmite
In Stock: 10
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
D175K10R
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 175W -A (+/-) 260ppm/AC - 10 Ohms
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: D175K10R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    D175K10R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Vitreous Enamel
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    175 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±260 ppm/°C