CS3FR010E
Ohmite
The CS3FR010E is a four-terminal, wire element precision current sense resistor with a resistance of 0.010 ohms and 1% toleran ...
Description +
The CS3FR010E is a four-terminal, wire element precision current sense resistor with a resistance of 0.010 ohms and 1% tolerance.
Search Keywords: CS3FR010E
  • Part No:
    CS3FR010E
  • Power Rating:
    3 W
  • Resistance Value:
    10 MOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Dimension:
    21.7 x 5.35 x 16.4 mm