CMU3531E
Ohmite
Res POT 35K Ohm 2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (38.1 X 29.4mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CMU3531E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    CMU3531E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CA
  • ECCN:
    EAR99
    2
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    35 KOhm
  • Tolerance:
    N/A
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    38.1 x 29.4 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 120 °C