83F2R49E
Ohmite
Res Wirewound 2.49 Ohm 1% 3W ±50ppm/°C Conformal Silicone Ceramic AXL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 83F2R49E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    83F2R49E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    3 W
  • Resistance Value:
    2.49 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    15.1 x 5.5 mm