825F2K5E
Ohmite
Res Wirewound 2.5K Ohm 1% 25W ±20ppm/°C Aluminum Housed AXL Chassis Mount
Description +
Search Keywords: 825F2K5E
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    825F2K5E
  • COO:
    MX
    Wirewound
  • Case Style:
    Aluminum Housed
  • Mounting:
    Chassis Mount
  • Power Rating:
    25 W
  • Termination Style:
    Axial
  • Resistance Value:
    2.5 KOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C