610FPR050E
Ohmite
Res 0.05 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Conformal Coated RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 610FPR050E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    610FPR050E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    50 mOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 275 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    28.96 x 7.1 mm