17FPR010E
17FPR010E
Ohmite
In Stock: 70
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
17FPR010
Ohmite
Res Wirewound 0.01 Ohm 1% 7W ±100ppm/°C Conformal AXL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 17FPR010
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    17FPR010
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    7 W
  • Resistance Value:
    10 MOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 275 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    38.1 x 9.53 mm